Historie srazů
Lhot a Lehot

Prvopočátky sjezdu Lhot a Lehot jsou v Uhlířské Lhotě na Kolínsku, kde se konal sraz rodáků obce. Pánové - Doležal a Kalousek, přišli s myšlenkou uspořádat první setkání Lhot a Lehot. V roce 1981 sezvali představitele jednotlivých Lhot do Uhlířské Lhoty v okrese Kolín a odstartovali tak tradici, která nyní trvá 36 let.

Prvního srazu v roce 1981 v Uhlířské Lhotě se zúčastnila čtyřicítka Lhot. Slovenské Lhoty se poprvé přidaly v roce 1985 na Nové Lhotě v okrese Hodonín. První sraz na Slovensku byl o čtyři roky později v Dolné Lehotě u Brezna.

Rekord v účasti drží Dlouhá Lhota na okrese Mladá Boleslav. V roce 1986 přijelo na sraz 93 obcí. Termín drtivé většiny třídenních srazů bývá první víkend v červenci.

Průběh a program sjezdu Lhot a Lehot

Účastníci sjezdu Lhot a Lehot začnou během pátku (někteří už středa, čtvrtek) přijíždět do pořadatelské obce. Na registračním místě (zpravidla Obecní úřad) se zaregistrují, získají pořadové číslo do průvodu Lhot a Lehot a zakoupí si vstupenky. Následně se přesunou na louku určenou pro stanový tábor a tam si postaví své stany a přístřešky.

Během odpoledne a večera se zahájí program sjezdu taneční zábavou či diskotékou, která trvá do pozdních ranních hodin. Na vedlejším pódiu folklor, dechová hudba nebo country kapela.

Sobotní dopoledne je věnováno tradičnímu sportovnímu zápolení a sportovním turnajům (fotbal, nohejbal, volejbal).

Kolem poledne se koná schůzka představitelů Lhot a Lehot, kde má každá obec své 2 zástupce. Hlavním cílem této schůze je dohodnutí a dojednání pořadatelství sjezdů v následujících letech. Mezi další body schůze většinou patří technické připomínky a aktuální organizační věci.

Před 12 h odpolední se začnou všichni účastníci scházet ve výchozím bodě průvodu Lhot a Lehot a začnou se řadit dle pořadových čísel. Barevný průvod plný transparentů, vlajek, veselých lidí a muzikantů se začne přesouvat obcí k hlavnímu pódiu, kde je každá obec představena krátkou charakteristikou.

Po průvodu začíná program, na který se v posledních letech zapomíná "Lhota baví Lhoty" (vystoupení občanů z pořadající Lhoty) v jeho průběhu vyhlášeny výsledky sport. Soutěží a předání ZÁSTAVY Lhot a Lehot další obci, která bude pořádat následující sjezd.

Následuje sobotní estráda za účasti mediálně známých osobností a hvězd na 2 a více podiích, kde každé je zaměřeno pro odlišnou skupinu návštěvníků.


Kdy vznikl nápad uspořádat 37. sraz Lhot u nás

Byl to momentální nápad, který se zrodil na schůzce zástupců Lhot a Lehot na loňském srazu v Ostrožské Lhotě. Tentokrát to vypadalo, že Sraz se v r. 2017 konat nebude, protože o pořadatelství se nikdo nepřihlásil. Nechtěli jsme to tak nechat, zavolali jsme starostovi, jestli do toho s námi obec půjde a po jeho souhlasu bylo rozhodnuto, že pořadatelskou obcí Srazu bude v r. 2017 "naše" Lhotka. K velké radosti všech přítomných, že mnohaletá tradice nebude přerušena.

Seznam Lhot a Lehot, které uspořádaly srazy

Vzpomínka na 25. sraz ve Lhotce v roce 2005

8. - 10. července

25. sraz v číslech


* první návštěvník, Venca z Ovesné Lhoty, přijel už 10 dní před zahájením srazu. Byl za to oceněn diplomem a darem od starostky obce. 

* srazu se zúčastnilo 916 dospělých (z toho 27 dětí) + cca 200 domácích Lhoťanů + dalších osob z okolních obcí (které přilákaly koncerty českých star) 

* i když počasí nepřálo, žízeň byla veliká. Hlavním čepovaným pivem byl Radegast. Vyčepovalo se 194 sudů piva. (1 sud = 50 L), tj. 19.400 ks piv.

* přes bohatý výběr zabíjačkových specialit, různě naložených, opečených, grilovaných, vařených...druhů masa, nejžádanější byly bramboráky (placky) a po ránu nejprodávanější polévky - česneková, gulášová a zelňačka.
Prodáno cca 650 litrů polévky.

Program 25. srazu

Pátek:

* Od 9 hod. pohostinství "Pod ořechem" - zápis Lhoťanů a Lehoťanů
* 16 hod. - areál A (škola) - k poslechu zahraje skupina VAM
* 18 hod. - areál A - k poslechu a k tanci zahraje slovenská lehoťanská skupiny KORTINA
* 20 hod. - areál B - k poslechu a k tanci zahraje skupina KRAKATIT
* 21 hod. - areál A - vystoupení skupiny TEAM revival


Sobota:

* 9 -12 hod. - areál B (Kuřín) - sportovní a dovednostní soutěže - mezinárodní turnaj v nohejbale
* 10 hod. - pohostinství Obecník - schůzka zástupců Lhot a Lehot
* 12:30 hod. - sraz na průvod obcí - průvod do areálu u školy
slavnostní zahájení, představování Lhot a Lehot
Lhota baví Lhoty - Lhotka pod Ondřejníkem - soubor PILKY, DFS VALÁŠEK z Kozlovic...
Jízda historických motocyklů  
Moto SHOW
Ukázka KYNOLOGIE
* 16 hod. - areál A - vystoupení folkového zpěváka FRANTIŠKA NEDVĚDA
* 17:30 hod. - areál A - vystoupení CM ŠAJTAR
* 18:30 hod. - areál A - zábavné vystoupení baviče ZDEŇKA IZERA
* 21:30 hod. - areál B - vystoupení skupiny DOGA
* 22:30 hod. - areál B - vystoupení zpěváka ALEŠE BRICHTY
* půlnoc - slavnostní ohňostroj k XXV. výročí srazu Lhot a Lehot
* 00:30 hod. - areál B - vystoupení skupiny KABÁT revival

Neděle

* 10:30 hod. - areál A - MŠE SVATÁ
* ukončení srazu